Zsírvesztési zóna

Zsírégető tudományos

Edzéstartás közben elég nehéz mindenkinek elmagyaráznom ezeket a biokémiai folyamatokat, csak leegyszerűsítve, nagy vonalakban tudom olyankor felvázolni, hogy is van ez. Cikkemben ennél jóval részletesebben, mégsem túl bonyolultan válaszolok e kérdéskörre.

A ZSÍRÉGETŐ ZÓNA – EZ IS CSAK EGY MÍTOSZ A FOGYÓKÚRÁZÓK KÖRÉBEN?

A maximális pulzus valódi értéke csak maximális terhelést jelentő tesztekkel mutatható ki, azonban ez kizárólag sportolóknak ajánlott. Létezik egy egyszerű becslés: életkor. Tehát pl. De mi a helyzet az időtartammal?

Zsírégető tudományos

Gyakran hallani, miszerint a zsírégetés csak perc mozgás után indul el. Nos, ennek is van valóságtartalma, de az már egyáltalán ne biztos, hogy a leghatékonyabb zsírvesztést ezzel a közepes, vagy inkább alacsony intenzitású, hosszan tartó munkával fogjuk elérni.

Mindjárt kiderül miért. Edzés közben idő és intenzitás függvényében az izomzat más-más energiaforrást részesít előnyben.

zsírvesztési zóna a férjem miért nem fogy le

Amikor nyugalomban vagyunk, nem sportolunk, pihenünk, az elsődleges energiaforrás a zsír. Mikor elkezdünk edzeni mp-ig az izomsejtekben lévő ATP adenozin trifoszfát molekulák adják a lassú fogyás legjobb módja energiát. Amikor ezek elfogytak, a következő néhány mp-ben az izomrostokban lévő kreatin foszfát segítségével termelünk újabb ATP-t.

Milyen egy jó tisztítókúra?

Ebben zsírvesztési zóna folyamatban nem történik oxigén felhasználás, ezért anaerob folyamatról van szó és tejsav termelés sem történik, ezért ez az ún. A következő mp-ben már szénhidrátokból nyerjük az energiát, magyarán szólva azok bontása során állítja elő szervezetünk az ATP molekulákat, amelyek az izmok elsődleges energiaszolgáltatói. Ehhez oxigénre még nincs szükség, viszont a folyamat tejsav termelődéssel jár ezért nem bírjuk tovább mp-nél!

Ez az ún. Az anaerob szakaszt az aerob szakasz követi: az izommunka megkezdésétől számított kb. Ezért mondják, hogy a zsírégetéshez nem elég a perces kardió edzés. Hogy ez miért nem igaz, később kiderül. Nagyon hosszú, zsírvesztési zóna órás edzés esetén szervezetünk szénhidrát termelésbe kezd, amit aminosavakból, illetve az azokból felépülő fehérjékből — tehát az izmainkból — fog előállítani.

Maga a zsírégető zóna, vagy zsírégető pulzus az, mint egy ideális tartomány, amelyet az edzés során célszerű tartani, hogy a fogyás beinduljon.

Ezt nevezik glukoneogenezisnek és azért van rá szükség, mert nem minden sejtünk képes zsírból fedezni az energiaigényét és a kiürült szénhidrátraktárak mellett csak ilyen formán jutnak glükózhoz ezek a sejtek.

Azonban az, hogy milyen energiaforrást részesít előnyben az izomzat, nem csak az időtől, hanem a mozgás intenzitásától is függ. Aerob úton csak oxigén jelenlétében tudunk ATP-t termelni, viszont egy bizonyos intenzitási szint felett ez nem lehetséges.

Állandó pulzus vagy intervall?

Ez a bizonyos intenzitási szint az anaerob küszöb. Ezen felül csak mp-et edzettebbek többet tudunk dolgozni, ugyanis ez az a küszöb, amely felett a tejsav szintje hirtelen emekedni kezd, tehát azt érezzük, hogy savasodunk, ami akadályozza a mozgást, így visszább kell vennünk a terhelésből, ami azt eredményezi, hogy visszakerülünk az aerob zónába.

Edzésen — legyen szó szinte bármilyen sportágról — szinte mindig ez a változó intenzitás jellemző. Vegyük például a súlyzós zsírvesztési zóna elvégzünk mondjuk egy sorozat guggolást, közben a pulzusunk megemelkedik, majd a pihenőidőben visszaesik. Vagy nézzük a csapatsportokat: a játékosok a pályán, futnak, irányt változtatnak, megállnak, nem mindig ugyan akkora intenzitással mozognak.

Intervallum edzés esetén pedig pont ez a cél, direkt váltogatjuk az intenzitást.

A titokzatos zsírégető zóna

Edzés alatt a belső környezeti egyensúly felborul és ennek helyreállítása igencsak energiaigényes folyamat: a szervezetnek regenerálódnia zsírvesztési zóna, vissza kell állnia a nyugalmi pulzusra, légzésre, testhőre, el kell szállítania a bomlástermékeket stb… Mindez már nyugalomban történik, amikor elsődleges energiaforrásunk a zsír. Ezt nevezzük utólagos zsírégetésnek.

zsírvesztési zóna hasi zsírvesztés fenntartja a súlyát

A folyamat edzés után hosszú órákig eltart és ez az az időszak, amikor a zsírégetés a leghatékonyabb. Hogy ez az utólagos zsírégetési folyamat mennyire lesz sikeres, elsősorban az edzésünk intenzitásától és időtartamától függ. Minél hosszabb és intenzívebb volt az edzés, annál zsírvesztési zóna tart majd az azt követő zsírégetés is.

Ez persze nem jelenti azt, hogy órán át as pulzussal kell dolgoznunk, mert egyrészt azt nem is bírnánk, másrészt akkor már glukoneogenezis lépne fel, tehát az izmainkat felépítő aminosavakat bontanánk, harmadrészt pedig rövid idő alatt túledzettséghez vezetne.

zsírvesztési zóna szárított bogyók jó fogyás

Az utólagos zsírégető hatás egyébként a szénhidrát alapú edzések után jóval magasabb. A zsírégető zónában való edzés alatt a gyakorlatban leginkább a kardiógépeken történő, közepes intenzitású mozgást értjük.

zsírvesztési zóna legjobb egészséges fogyókúrás kiegészítők

Az, hogy ez pontosan mit takar, elsősorban edzettség függvénye. Vegyünk egy futópados példát! A lényeg, hogy olyan intenzitással kell dolgozzunk, hogy a légzés és a beszéd még ne váljon nehézkessé közben.

zsírvesztési zóna tragus piercing és fogyás

Állóképességi sportolók futás közben is az aerob zónában maradnak. Gondoljunk csak a maratonistákra! Hogy is bírnának órákat futni ennél magasabb intenzitáson? Természetesen nem csak a futópad, az ellipszis gép, a szobabicikli és a többi kardiógép alkalmas zsírégető pulzustartományban való edzésre.

A hatékony zsírégetés alapjai

A klasszikus aerobic órák többsége is ilyen. Ez a fajta edzés különösen ajánlott kezdőknek, újrakezdőknek az állóképességfejlesztés zsírvesztési zóna.

SLIMMER INNER \u0026 OUTER THIGHS in 2 Weeks - 7 minute Home Workout

Haladóknak a bemelegítés, a levezetés részeként, kiegészítő mozgásként, aktív pihenésként kiváló. És milyen az, amikor már nem a zsírégető zónában dolgozunk? Vegyünk itt is néhány gyakorlati példát!

A kardió gépeken ilyen a nehéz fokozatokon való munka, a tempós futás, és minden, ami a pulzusunkat olyan magasra emeli, hogy azt érezzük, majd, kiugrik a szívünk, pl. Ezeket a gyakorlatokat zsírvesztési zóna hosszú ideig nem bírjuk folyamatosan végezni, ezért elsősorban intervallum edzések részét képzik, ahol az intenzív szakaszokat aktív, vagy teljes pihenő követ. Ilyenek a HIIT edzések, amelyekről már több cikkünk is megjelent. Ez a magas pulzustartományban való edzés kizárólag haladó sportolóknak javasolt, azoknak, akik már az aerob edzésben tehát a zsírégető tartományban való mozgásban kellő alapot szereztek hozzá.

Összegzésképp a táblázatban összefoglaltam, hogy milyen intenzitású, milyen időtartamú — elsősorban kardió — edzés zsírvesztési zóna hatással van a szervezetre és kinek ajánlott.

Még pár gondolat a kardióról A fogyás során a cél a gyakorlatok "hatékonytalansága". Ez némi magyarázatra szorulhat: minél kevésbé hatékony egy gyakorlat kivitelezése, annál több energiába kerül, annál több zsír ég el. Ez így már logikusan hangzik, igaz? Szex a legjobb zsírégető?

Akkor vajon van-e értelme a zsírégető zónában dolgozni? Aki most kezd el sportolni, nincs meg az alap állóképessége a keményebb edzésmunkához pontosan az ilyen alacsonyabb intenzitású edzéssel tudja magnának megteremteni a megfelelő alapokat a későbbi fejlődéshez. Haladó sportolók számára különösebb edzéshatást nem vált ki az ebben a pulzustartományban végzett munka, de a regenerálódáshoz hatékonyan hozzájárulhat, hiszen fokozza a vérkeringést, ami segít pl.

Még több termék Az optimális tempó megtalálására megoldás a zsírégető zóna kiszámítása. Ahelyett, hogy alacsony intenzitással futnál, meg kell találni azt a pulzus alapján meghatározható tempót, ami elég gyors a kalóriaégetéshez, és elég lassú az izmok óvásához. Ha megvan, ezt a sebességet folyamatosan, egyenletesen tartani kell. A számításban, a tréningek felosztásában érdemes személyi edző segítségét kérni, ha maximalizálni szeretnéd a mozgás hatékonyságát.

Lásd még